Zadania Biura Rozwoju Miasta
Do zakresu działania Biura Rozwoju Miasta należą w szczególności następujące zadania:
1. Stworzenie, wdrożenie i monitorowanie Programu Operacyjnego Smart City we współpracy z jednostkami innowacyjnymi, ośrodkami naukowymi i organizacjami społecznymi, w celu realizacji idei inteligentnego miasta.
2. Wdrażanie technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) w celu poprawy jakości życia mieszkańców i usprawnienia funkcjonowania miasta.
3. Tworzenie i rozwijanie autorskich rozwiązań wspierających działania urzędu i miejskich jednostek organizacyjnych (m.in. takich jak: Elektroniczny Menadżer Uprawnień (EMU) oraz Energia Idea Kielce).
4. Zarządzanie danymi miejskimi poprzez integrację baz danych, rozwój e-usług oraz udostępnianie danych publicznych.
5. Koordynowanie i akceptowanie projektów informatycznych związanych z miejską infrastrukturą informacji przestrzennej, realizowanych przez wydziały urzędu i miejskie jednostki organizacyjne.
6. Tworzenie, aktualizacja i utrzymanie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) wspierającego procesy zarządzania miastem.
7. Rozwój i zarządzanie Platformą „Idea Kielce” oraz jej wykorzystanie w budżecie obywatelskim, konsultacjach społecznych i codziennej obsłudze mieszkańców.
8. Tworzenie, aktualizacja i utrzymanie Systemu Monitorowania Efektywności Miasta (SMEM) w celu analizy i poprawy usług miejskich.
9. Koordynowanie prac miejskiego zespołu analitycznego oraz wykorzystanie danych do wspierania procesów decyzyjnych.
10. Prowadzenie szkoleń dla pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych miasta z zakresu korzystania z narzędzi i systemów obsługiwanych przez Biuro Smart City.
11. Promowanie idei Smart City wśród mieszkańców poprzez działania edukacyjne, w tym podnoszenie świadomości na temat korzyści płynących z wykorzystania technologii do zarządzania zrównoważonym rozwojem.
12. Zarządzanie Platformą „Idea Kielce” wraz z jej serwisami oraz bazami danych, jak również wspomaganie za ich pomocą budżetu obywatelskiego i konsultacji społecznych, a także jej rozwój jako części Platformy Smart City, czyli wspólnego systemu służącego do partycypacji.
13. Wspieranie działań innowacyjnych i edukacyjnych mających na celu cyfryzację oraz zrównoważony rozwój miasta.
14. Monitorowanie wskaźników usług miejskich oraz ocena efektywności działań podejmowanych w ramach Smart City.
15. Koordynacja działań na rzecz wdrażania uniwersalnych rozwiązań technologicznych i integracji systemów miejskich, aby zwiększyć efektywność zarządzania miastem i poprawić jakość życia mieszkańców.
16. Opracowywanie corocznego Raportu o Stanie Miasta Kielce.
17. Koordynacja prac Zespołu ds. Mobilności i wydawania Ocen Mobilności dla dokumentacji koncepcyjnej i projektowej dotyczącej budowy, przebudowy i rozbudowy układu drogowego oraz innej infrastruktury wpływającej na mobilność na terenie Miasta Kielce.
18. Sporządzanie projektu planu ogólnego i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ich zmian, a także związanej z tym dokumentacji prac planistycznych i danych przestrzennych.
19. Prowadzenie badań, analiz lub studiów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.
20. Inicjowanie lub koordynowanie sporządzania na potrzeby miasta opracowań z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.
21. Dokonywanie analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy.
22. Analiza wniosków dotyczących sporządzenia lub zmiany planu ogólnego lub planów miejscowych oraz prowadzenie rejestrów tych wniosków.
23. Współdziałanie w realizacji procedury planistycznej związanej ze sporządzaniem lub zmianą planów ogólnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wykonywanych przez wykonawców zewnętrznych oraz gminy sąsiednie.
24. Prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem zespołów doradczych prezydenta w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego w tym gminnej komisji urbanistycznoarchitektonicznej.
25. Wydawanie zainteresowanym wypisów i wyrysów ze studium, planu ogólnego i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
26. Wydawanie postanowień opiniujących zgodność projektu podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego.
27. Prowadzenie procedury ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rozumieniu ustawy z dnia lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących w zakresie obsługi wniosków, przygotowania i opiniowania uchwał oraz opracowania i zmiany lokalnych standardów urbanistycznych.
28. Podejmowanie i prowadzenie działań mających na celu upowszechnianie i promocję wśród mieszkańców miasta wiedzy dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mających na celu zwiększenie aktywności mieszkańców w procesie planowania przestrzennego.
29. Analiza dokumentów programowych w zakresie polityki spójności w Unii Europejskiej i w Polsce, wyszukiwanie informacji o źródłach, warunkach pozyskiwania oraz rozliczania funduszy zewnętrznych.
30. Współpraca i bieżące kontakty z ministerstwami, urzędami centralnymi, instytucjami zarządzającymi, pośredniczącymi i innymi, które udzielają dofinansowania ze środków funduszy zewnętrznych dla projektów realizowanych przez Gminę Kielce.
31. Koordynowanie działań zmierzających do przygotowania wniosków o dofinansowanie dla przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy zewnętrznych, w szczególności z UE.
32. Sporządzanie wniosków o dofinansowanie, we współpracy z wydziałami, biurami urzędu i jednostkami organizacyjnymi miasta, dla przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy zewnętrznych, w szczególności z UE.
33. Monitorowanie prac związanych z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy zewnętrznych w szczególności z UE.
34. Sporządzanie wniosków o płatność, prowadzenie sprawozdawczości oraz innych niezbędnych zadań dla przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy zewnętrznych, w szczególności z UE, wynikających z podpisanych umów o dofinansowanie.
35. Wykonanie postanowień porozumienia określającego zasady współpracy przy przygotowaniu i realizacji instrumentu zintegrowane inwestycje terytorialne Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego:
a) Współpraca z partnerami porozumienia KOF, marszałkiem województwa świętokrzyskiego oraz innymi interesariuszami w ramach porozumienia KOF.
b) Obsługa administracyjno-organizacyjna partnerstwa KOF, w tym także działania zmierzające do przekształcenia porozumienia w stowarzyszenie.
c) Obsługa administracyjna i merytoryczna komitetu sterującego KOF oraz rady programowej KOF, w tym przygotowywanie projektów porozumień, uchwał, umów, zarządzeń oraz innych dokumentów niezbędnych do funkcjonowania partnerstwa KOF.
36. Przygotowanie, realizowanie, monitorowanie i aktualizowanie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego KOF na lata 2021–2027.
37. Przygotowanie, realizowanie, monitorowanie i aktualizowanie Strategii Rozwoju Miasta Kielce.
38. Współpraca z instytucją zarządzającą programem Fundusze Europejskie dla świętokrzyskiego 2021-2027 w zakresie programowania i realizowania zrównoważonego rozwoju KOF.
39. Opracowywanie analiz, ekspertyz i innych dokumentów niezbędnych do realizacji działań partnerstwa KOF.
40. Opracowywanie i realizowanie strategicznych projektów Miasta Kielce oraz KOF dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych.
41. Wydawanie zezwoleń na sprzedaż, sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych oraz na wyprzedaż posiadanych zapasów, cofanie i stwierdzanie wygaśnięcia zezwolenia.
42. Przeprowadzanie kontroli przedsiębiorców w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
43. Przyjmowanie, przekształcanie i archiwizacja wniosków CEIDG dotyczących wpisu, zmiany, zawieszenia, wznowienia oraz wykreślenia działalności gospodarczej w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Ministra właściwego ds. gospodarki.
44. Udzielanie informacji o zasadach wpisów i obowiązkach związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz danych historycznych z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Kielce do końca 2011 roku, z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych.
45. Przygotowywanie i udzielanie informacji o ofercie inwestycyjnej oraz o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej.
46. Tworzenie indywidualnej oferty wsparcia dla inwestorów strategicznych.
47. Wsparcie inwestorów strategicznych w trakcie realizacji procesu inwestycyjnego oraz opieka poinwestycyjna.
48. Opracowanie branżowych dokumentów strategicznych i operacyjnych o charakterze gospodarczym.
49. Realizacja zadań w zakresie aktywizacji gospodarczej, w szczególności szeroko pojęta współpraca z przedsiębiorcami, identyfikacja potrzeb przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec polityki społeczno-gospodarczej miasta.
50. Współpraca z właściwymi wydziałami w celu kreowania strategii promocyjnej adresowanej do inwestorów i przedsiębiorców.
51. Prowadzenie strony internetowej miasta o profilu gospodarczym oraz przygotowywanie gospodarczych treści dla mediów społecznościowych.
52. Współpraca z agencjami rządowymi, ministerstwami, lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami okołobiznesowymi, organizacjami pracodawców, instytucjami rynku pracy, uczelniami, siecią centrów obsługi inwestora, gminami kieleckiego obszaru funkcjonalnego w celu wspierania przedsiębiorczości oraz obsługi inwestorów.
53. Wspieranie przedsiębiorczości.
54. Identyfikacja przewag konkurencyjnych miasta.
55. Gromadzenie danych o sytuacji społeczno-gospodarczej miasta oraz ich aktualizacja, a także stałe monitorowanie atrakcyjności inwestycyjnej.
56. Gromadzenie i analiza informacji o kluczowych przedsiębiorstwach w mieście.
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu