Informacja dla wyborców

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania

W związku z zarządzonymi na dzień 9 czerwca 2024 r. wyborami do Parlamentu Europejskiego Prezydent Miasta Kielce informuje, że wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania.                                   

Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub
na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w  Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, ul. Karola Szymanowskiego 6, pokój 91, 92 od dnia 26 kwietnia 2024 r. do 6 czerwca 2024 r. od poniedziałku do piątku w godz. 745 – 1515 tel. 41 36 76 575, 593.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek.

W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek
o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, informację, w jakich wyborach wyborca jest uprawiony do głosowania, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania.

W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

Do pobrania:

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania

 

 

Głosowanie w miejscu pobytu czasowego.

Wyborca przebywający czasowo w Kielcach w dniu wyborów (w tym wyborca zameldowany
na pobyt czasowy) lub nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania może głosować jeżeli złoży pisemny wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek składa się od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich przy ul. Karola Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności pokój 77 lub 78 od poniedziałku do piątku w godz.  745 – 1515 tel. 41 36 76 577, 590.

 

Wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

 

Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek zostanie z urzędu skreślony
ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Załączniki:

  • Wniosek o zmianę miejsca głosowania

 

 

Głosowanie w kraju wyborców stale zamieszkałych za granicą

Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Kielcach  w dniu wyborów,  w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć, w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. wniosek o zmianę miejsca głosowania.

 

Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich przy ul. Karola Szymanowskiego 6, Biuro Ewidencji Ludności pokój 77 lub 78 od poniedziałku do piątku
w godz.  745 – 1515 tel. 41 36 76 577, 590.

 

Wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Załącznik:

  • Wniosek o zmianę miejsca głosowania

 

 

Głosowanie w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych
i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, a także
w domach studenckich

 

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci  w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.

 

Wyborcy ujęci w spisie wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

 

Wyborcy, którzy przybędą do wyżej wymienionych jednostek przed dniem wyborów, a nie będzie ich w spisie wyborców, zostaną dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w dniu głosowania.

 

Wyborcy, którzy przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu głosowania, będą mogli głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

 

 

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania

Z wnioskiem o ujęcie w stałym obwodzie głosowania mogą wystąpić:

  • wyborcy stale zamieszkali w Kielcach bez zameldowania na pobyt stały,
  • wyborcy nigdzie niezamieszkali, stale przebywający w Kielcach,
  • wyborcy stale zamieszkali w Kielcach pod innym adresem niż adres zameldowania na pobyt stały w Kielcach.

 

Wymagane wnioski i dokumenty:

  • wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania,

Z uwagi na fakt, iż zgodnie z art. 20 § 2 Kodeksu wyborczego Prezydent Miasta Kielce jest zobligowany przed wydaniem decyzji o wpisaniu do rejestru sprawdzić, czy osoba wnosząca wniosek spełnia warunki stałego zamieszkania w Kielcach pod oznaczonym adresem należy przedstawić dowody potwierdzające stałe zamieszkiwanie pod wskazanym we wniosku adresem

 

  • tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, umowa najmu mieszkania),
  • inne dokumenty potwierdzające związek z lokalem, w którym ma nastąpić wpisanie do rejestru wyborców np. rachunki dot. przedmiotowego lokalu wystawione na wyborcę ubiegającego się o wpisanie do rejestru, potwierdzenie rozliczenia podatku w Kielcach, w którym wyborca wskazał adres zamieszkania w Kielcach (tylko ta strona PIT-u gdzie jest adres zamieszkania).

 

Wnioski mogą być składane na piśmie (opatrzone własnoręcznym podpisem) w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, ul. Karola Szymanowskiego 6, pokój 77 lub 78  godzinach  745 – 1515 , tel. 41 36 76 577, 590 lub w postaci elektronicznej na stronie wybory.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego, podpisu osobistego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Załączniki:

  • Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania

 

Dopisywanie wyborców do spisów w dniu głosowania

W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy:

  • przedłożą zaświadczenie o prawie do głosowania,
  • zostali pominięci w spisie, jeżeli udokumentują, że stale zamieszkują na terenie danego obwodu głosowania, a urząd gminy potwierdzi, że nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nich prawa wybierania lub o wpisaniu do spisu wyborców w innym obwodzie,
  • zostali skreśleni ze spisu dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów,
  • chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.

 

Głosowanie korespondencyjne.

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej do dnia 27 maja 2024 r.

Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przyjmowane są przez komisarza wyborczego w Kielcach al. IX Wieków Kielc 3, Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura 
w Kielcach.

Korespondencyjnie może również głosować wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić najpóźniej w dniu 4 czerwca 2024 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej  w dniu 7 czerwca 2024 r.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem lub w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl, albo telefonicznie – w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL wyborcy, a także wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Do zgłoszenia należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego
o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Wyborca niepełnosprawny może zażądać w zgłoszeniu dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Załączniki:

  • Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego

 

 

Prawo do głosowania przez pełnomocnika. 

Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  (Dz. U. z  2018 r. poz. 511, 1000 i 1076), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia  17  grudnia 1998r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych  (Dz. U. z 2022 poz. 504, 1504
    i 2461);
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;
  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1;
  • o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
  • o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

 

Głosować przez pełnomocnika tylko w kraju!

Pełnomocnikiem może być osoba posiadając prawo wybierania .

Pełnomocnikiem nie może być:

1) osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby  udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;

2) mąż zaufania;

3) obserwator społeczny;

4) osoba kandydująca w wyborach

Pełnomocnictwo można przyjąć:

  • tylko od jednej osoby lub
  • od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do Prezydenta Miasta Kielce. Wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 31 maja 2024 r.

Załączniki:

  • Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa
    Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa

Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich ul. Karola Szymanowskiego 6  pok. 89 w godzinach 7.45 do 15.15

Wniosek może być złożony:

1) ustnie;

2) na piśmie utrwalonym w postaci:

  1. a) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem,
  2. b) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Powinien on zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, oraz oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania. Wyborca we wniosku może zamieścić adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego oraz informację o wyrażeniu zgody na przekazanie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych o którym mowa w art. 20h ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Do wniosku należy dołączyć:

  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa
  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat;

Akt pełnomocnictwa jest sporządzany z zasady w miejscu stałego zamieszkania wyborcy, chyba że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze miasta Kielce, w którym stale zamieszkuje i ujęty jest w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.

Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, tj. do dnia 7 czerwca 2024 r.

Stosowne oświadczenie należy doręczyć do Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich  ul. Karola Szymanowskiego 6 pok. 89 w godzinach 7.45 do 15.15, albo właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że wcześniej nie oddał głosu pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych
w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich.

Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosiła zamiar głosownia korespondencyjnego.

 

Osoba odpowiedzialna za treść:
Anna Nawrocka - Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich
Redaktor:
Izabela Godek
Osoba publikująca:
Aleksandra Czarnecka
Data utworzenia:
25-04-2024
Data publikacji:
25-04-2024 15:09
Data aktualizacji:
25-04-2024 15:09
UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu
Go to top