Zadania Biura Rozwoju Miasta
Do zakresu działania Biura Rozwoju Miasta należą w szczególności następujące zadania:
- Stworzenie, wdrożenie i monitorowanie Programu Operacyjnego Smart City, we współpracy z jednostkami innowacyjnymi, ośrodkami naukowymi i organizacjami społecznymi w zakresie realizacji idei inteligentnego miasta obejmującej m. in.:
- Wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnej w celu poprawy życia mieszkańców.
- Zwiększenie efektywności zarządzania i świadczenia usług przy wykorzystaniu danych miejskich.
- Monitorowanie wskaźników usług miejskich.
- Wdrożenie doraźnych i powszechnie znanych kanałów komunikacji między lokalną społecznością a władzami miasta.
- Koordynacja działań i wdrożeń z zakresu realizacji idei Smart City.
- Uzgadnianie i zatwierdzanie projektów informatycznych, które mogą być powiązane z istniejącą i tworzoną miejską infrastrukturą informacji przestrzennej realizowanych przez komórki urzędu oraz jednostki organizacyjne miasta.
- Wprowadzanie rozwiązań wspierających zadania urzędu i jednostek organizacyjnych Miasta w celu integracji baz danych, optymalizacji pracy, tworzenia e-usług dla mieszkańców oraz udostępniania danych na „zewnątrz”.
- Tworzenie, aktualizacja i utrzymanie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP), wspierającego procesy realizowane przez miasto, w szczególności te, które wykorzystują dane przestrzenne.
- Zarządzanie platformą „Idea Kielce” wraz z jej serwisami oraz bazami danych, jak również wspomaganie za ich pomocą budżetu obywatelskiego i konsultacji społecznych, a także jej rozwój jako części Platformy Smart City czyli wspólnego systemu służącego do elektronicznej obsługi mieszkańców miasta.
- Tworzenie i rozwijanie rozwiązań autorskich wspomagających pracę urzędu, m.in. takich jak: Elektroniczny Menadżer Uprawnień (EMU) oraz Energia Idea Kielce.
- Szkolenia z zakresu korzystania z narzędzi MSIP, Idea Kielce, EMU, Energia Idea Kielce.
- Tworzenie i koordynowanie prac Miejskiego Zespołu Analitycznego.
- Tworzenie, aktualizacja i utrzymanie Systemu Monitorowania Efektywności Miasta (SMEM).
- Wykonywanie opracowań studialnych i programowo przestrzennych w zakresie planowania i zagospodarowania związanych z polityką przestrzenną Miasta.
- Opracowywanie projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta lub jego zmiany.
- Sporządzanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub zmiany tych planów.
- Opracowywanie analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Miasta w celu oceny aktualności studium i planów miejscowych.
- Wykonywanie opracowań studialnych i projektowych w zakresie planowania przestrzennego związanych z wdrażaniem polityki przestrzennej ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji drogowej i infrastruktury technicznej.
- Przeprowadzanie strategicznych ocen oddziaływania na środowisko dla sporządzanych projektów dokumentów planistycznych.
- Współdziałanie w realizacji procedury planistycznej związanej ze sporządzaniem lub zmianą studiów i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wykonywanych przez wykonawców zewnętrznych oraz gminy sąsiednie.
- Wydawanie zainteresowanym wypisów i wyrysów ze Studium i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz naliczanie za nie opłat administracyjnych,
- Sporządzanie opinii urbanistycznych na terenie Miasta.
- Prowadzenie postępowań w sprawie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych w oparciu o ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Wydawanie postanowień opiniujących zgodność projektu podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego, decyzjami o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz z przepisami odrębnymi.
- Prowadzenie publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie.
- Wydawanie zaświadczeń związanych z położeniem nieruchomości na terenie: nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, objętym obszarem rewitalizacji, objętym obszarem specjalnej strefy rewitalizacji, objętym Specjalną Strefą Ekonomiczną 'Starachowice' oraz o przeznaczeniu nieruchomości w wydanych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Wydawanie zezwoleń na sprzedaż, sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych oraz na wyprzedaż posiadanych zapasów, cofanie i stwierdzanie wygaśnięcia zezwolenia.
- Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców.
- Realizacja zadań Centrum Obsługi Inwestora, w tym w szczególności przygotowywanie i udzielanie informacji o ofercie inwestycyjnej oraz warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, identyfikacja przewag konkurencyjnych Miasta, tworzenie indywidualnej oferty wsparcia dla potencjalnych inwestorów.
- Prowadzenie strony internetowej Miasta o profilu gospodarczym zawierającej aktualną bazę ofert inwestycyjnych.
- Współpraca z Polską Agencją Informacji i Handlu S.A. w Warszawie, z lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami okołobiznesowymi, organizacjami pracodawców, instytucjami rynku pracy, uczelniami oraz siecią Centrów Obsługi Inwestora.
- Promocja gospodarcza Miasta.
- Opracowanie i realizacja Programu Wspierania Przedsiębiorczości dla Miasta Kielce.
- Koordynowanie spraw związanych z rozwojem centrum Miasta i współpracy z przedsiębiorcami.
- Realizacja zadań w zakresie aktywizacji i promocji gospodarczej, w szczególności szeroko pojęta współpraca z przedsiębiorcami, identyfikacja potrzeb przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec polityki społeczno-gospodarczej Miasta.
- Podtrzymywanie i rozwijanie kontaktów ze środowiskiem biznesowym.
- Przygotowanie i realizacja projektów aktywizujących, promujących gospodarczo Miasto i wspierających przedsiębiorczość w Kielcach finansowanych lub współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych.
- Promowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych wśród mieszkańców miasta.
- Przyjmowanie, przesyłanie i niszczenie wniosków o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG).
- Opracowywanie, aktualizowanie i monitorowanie realizacji długookresowej Strategii Rozwoju Miasta Kielce.
- Opracowywanie corocznego raportu o stanie Miasta Kielce.
- Opracowywanie analiz strategicznych.
- Analiza dokumentów programowych dotyczących rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej i w Polsce, a następnie wyszukiwanie informacji o źródłach i warunkach pozyskiwania oraz rozliczania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
- Współpraca i bieżące kontakty z właściwymi ministerstwami, urzędami centralnymi, Instytucjami Zarządzającymi oraz Pośredniczącymi, udzielającymi dofinansowania ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej dla projektów realizowanych przez Miasto.
- Koordynowanie działań zmierzających do przygotowania wniosków aplikacyjnych dla inwestycji strategicznych Miasta, współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
- Sporządzanie wniosków aplikacyjnych, przy współpracy merytorycznej wydziałów Urzędu i jednostek organizacyjnych miasta dla inwestycji strategicznych miasta współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
- Koordynowanie działań zmierzających do przygotowania przez wydziały urzędu i jednostki organizacyjne Miasta załączników do wniosków aplikacyjnych dla inwestycji strategicznych miasta, współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
- Monitorowanie prac związanych z przygotowaniem i realizacją projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, dla których wnioski aplikacyjne są przygotowywane przez Biuro Rozwoju Miasta.
- Sporządzanie wniosków o płatność, prowadzenie sprawozdawczości oraz innych niezbędnych zadań dla projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, realizowanych przez Biuro Rozwoju Miasta wynikających z podpisanych umów o dofinansowanie.
UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu