Zadania Wydziału Podatków, Zarządzania Należnościami i Windykacji

Do zakresu działania Wydziału Podatków, Zarządzania Należnościami i Windykacji należą w szczególności następujące zadania:

  1. Prowadzenie spraw dotyczących wymiaru podatków i opłat lokalnych, podatku rolnego, leśnego i opłaty skarbowej.
  2. Prowadzenie czynności kontrolnych w zakresie rzetelności zgłoszenia przedmiotów opodatkowania.
  3. Udzielanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika.
  4. Windykacja oraz zabezpieczanie zobowiązań podatkowych.
  5. Zgłaszanie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym i naprawczym.
  6. Prowadzenie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, dla których ustalania lub określania i pobierania organem właściwym jest prezydent.
  7. Planowanie dochodów z tytułu podatków i opłat lokalnych.
  8. Prowadzenie czynności związanych z windykacją należności o charakterze cywilnoprawnym oraz niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym.
  9. Analiza i windykacja należności budżetowych, uzgadnianie sald należności, weryfikacja nadpłat i zaległościw zakresie dochodów, realizowanych przez wydziały.
  10. Prowadzenie czynności monitorujących skuteczność podjętych działań windykacyjnych.
  11. Występowanie do kancelarii prawnej obsługującej urząd o wszczęcie windykacji sądowej oraz komorniczej w zakresie należności cywilnoprawnych.
  12. Rozpatrywanie wniosków o ulgę w spłacie należności miasta Kielce, w tym zobowiązań podatkowych, należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny i niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym, przypadających Miastu, w tym współpraca z jednostkami organizacyjnymi Miasta w zakresie dotyczącym stosowania ulg.
  13. Prowadzenie spraw związanych z udzielaniem pomocy publicznej w zakresie przyznawanych ulg.
  14. Sporządzanie sprawozdań zbiorczych z udzielonej przez prezydenta pomocy publicznej.
  15. Opiniowanie spraw dotyczących ulg w zakresie podatków i opłat stanowiących dochody gminy, a pobieranych przez urzędy skarbowe.
  16. Prowadzenie księgowości podatków i opłat lokalnych, podatku rolnego, leśnego i opłaty skarbowej oraz sporządzanie sprawozdań w tym zakresie.
  17. Wydawanie zaświadczeń podatnikom oraz sporządzanie informacji z akt podatkowych w zakresie przewidzianym ustawą Ordynacja podatkowa.
  18. Organizacja obsługi interesantów w Centrum Informacji Podatkowej w zakresie wymiaru i księgowości podatków lokalnych.
  19. Prowadzenie spraw w związku z informacjami o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych osób zmarłych w zakresie informacji przekazywanych przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe.
  20. Prowadzenie spraw z zakresu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego przy produkcji rolnej.
Osoba odpowiedzialna za treść:
Tomasz Porębski - Sekretarz Miasta Kielce
Redaktor:
Aleksandra Czarnecka
Osoba publikująca:
Aleksandra Czarnecka
Data utworzenia:
03-07-2024
Data publikacji:
03-07-2024 10:42
Data aktualizacji:
03-07-2024 10:42
UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu
Go to top