Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację w 2024 r. zadań publicznych zleconych przez Miasto Kielce do realizacji organizacjom pozarządowym i innym podmiotom oraz naboru członków Komisji Konkursowej do zaopiniowania złożonych ofert z zakresu EKologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
PREZYDENT MIASTA KIELCE ogłasza Otwarty Konkurs Ofert i zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego do składania ofert na realizację w 2024 r. zadań publicznych Miasta z zakresu: Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Nazwa zadania: Pomoc chorym lub rannym dzikim ptakom oraz bezdomnym zwierzętom domowym, innym niż psy i koty.
- 1. 1. PREZYDENT MIASTA KIELCE ogłasza Otwarty Konkurs Ofert i zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego do składania ofert na realizację w 2024 r. zadań publicznych Miasta z zakresu: Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Zadanie zlecone do realizacji w formie powierzenia:
Nazwa zadania i warunki realizacji |
Wysokość środków publicznych przeznaczona na realizację zadania tego samego rodzaju w roku 2022 (w zł) |
Wysokość środków publicznych przeznaczona na realizację zadania tego samego rodzaju w roku 2023 (w zł) |
Wysokość środków publicznych przeznaczona na realizację zadania objętego konkursem (w zł) |
Termin realizacji zadania |
Pomoc chorym lub rannym dzikim ptakom oraz bezdomnym zwierzętom domowym, innym niż psy i koty. |
0 |
40 000,00 |
45 000,00 |
kwiecień– grudzień 2024 r. |
Ogółem: |
0 |
40 000,00 |
45 000,00 |
|
Cele zadania:
- kształtowanie świadomości mieszkańców w zakresie konieczności interweniowania w przypadkach znalezienia chorych lub rannych ptaków;
- udzielenie pomocy dzikim chorym ptakom, leczenie oraz przygotowanie do powrotu do środowiska naturalnego;
- opieka nad ptakami, które nie mogą wrócić do środowiska naturalnego ze względu na stan zdrowia;
- kształtowanie świadomości i wrażliwości mieszkańców na bezdomność zwierząt;
- zapobieganie bezdomności zwierząt domowych innych niż psy i koty;
- współpraca ze Strażą Miejską w zakresie pomocy zwierzętom.
Warunki realizacji zadania:
1) Leczenie i rehabilitacja dzikich ptaków: przeprowadzenie badań, leczenie urazów, leczenie chorób, odchów młodych, adaptacja.
2) Przetrzymywanie dzikich ptaków w klatkach, transporterach i wolierach lub innych obiektach.
3) Transport dzikich ptaków do gabinetu weterynaryjnego oraz ośrodka rehabilitacji zwierząt.
4) Odławianie, transport i przetrzymywanie bezdomnych zwierząt domowych innych niż psy i koty.
5) Udzielenie koniecznej pomocy weterynaryjnej tym zwierzętom.
6) Poszukiwanie im domów adopcyjnych.
7) Współpraca ze Strażą Miejską w zakresie odławiania i transportu zwierząt.
8) Zakup lub wykonanie obiektu służącego do przetrzymywania ptaków (głównie gołębi), które nie mogą wrócić do środowiska naturalnego ze względu na stan zdrowia.
Warunek dodatkowy dla zadania:
Opieka weterynaryjna i leczenie wykonywane przez lekarza weterynarii z doświadczeniem.
Oczekiwane rezultaty zadania:
-udzielenie pomocy minimum 300 chorym ptakom z terenu miasta,
-udzielenie pomocy bezdomnym zwierzętom domowym inne niż psy i koty z terenu miasta,
-obiekt służący do przetrzymywania ptaków.
Przykładowe wskaźniki rezultatów możliwe do osiągnięcia w trakcie realizacji zadania publicznego:
- liczba ptaków, którym została udzielona pomoc ( minimum 300),
- liczba zwierząt domowych innych niż psy i koty, którym udzielono pomocy.
Sposoby monitorowania:
-potwierdzenie przyjęcia zwierzęcia, informacja o ewentualnym leczeniu i dalszym losie zwierzęcia,
- dokumentacja fotograficzna obiektu służącego do przetrzymywania ptaków.
- 2. 1. W skład komisji konkursowej mogą wchodzić osoby wskazane przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które spełniają łącznie następujące kryteria:
- są obywatelami RP i korzystają z pełni praw publicznych;
- nie reprezentują organizacji/podmiotów biorących udział w konkursie;
- nie pozostają wobec wnioskodawców biorących udział w konkursie w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności;
- przed upływem trzech lat od daty wszczęcia procedury konkursowej nie pozostawały w stosunku pracy lub zlecenia z wnioskodawcą oraz nie były członkami władz któregokolwiek wnioskodawcy.
- Zgłoszenia zależy dokonać na formularzu stanowiącym Załącznik nr 3 do niniejszego Zarządzenia. Wypełniony i podpisany formularz wraz z wypełnionym i podpisanym oświadczeniem o braku podstaw do wyłączenia członka Komisji Konkursowej i o poufności ( Załącznik nr 2) należy dostarczyć drogą pocztową lub osobiście do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce, ul. Strycharska 6, 25-659 Kielce, pok. 306 w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia ogłoszenia konkursu. Komplet dokumentów należy składać w kopercie oznaczonej w następujący sposób: „Zgłoszenie na kandydata do udziału w pracach komisji konkursowej w otwartym konkursie ofert na rok 2024 z zakresu Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.”
- 3. 1. Do konkursu mogą przystąpić organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 571) prowadzące działalność w dziedzinie objętej konkursem, zwane dalej „oferentami”.
- Oferenci, o których mowa w ust.1 składają pisemną ofertę zawierającą wszystkie dane, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
- Oferta winna zostać sporządzona w narzędziu elektronicznym – generatorze wniosków Witkac.pl w odpowiedzi na ogłoszony tam konkurs ofert.
- Oferty na zadania określone w konkursie mogą składać organizacje, których statut przewiduje prowadzenie takiej działalności.
- Odrzuceniu podlegają oferty:
1) nie spełniające wymogów, o których mowa w ust. 1-4,
2) niedostarczone w wersji papierowej wygenerowanej z generatora wniosków Witkac.pl wraz z potwierdzeniem, w terminie i miejscu określony w § 5 ust. 4 i 7,
3) nie spełniające warunków dla danego zadania,
4) do których nie załączono obowiązkowych załączników,
5) złożone po terminie, o którym mowa w § 5 ust. 4 i 7 niniejszego załącznika,
6) niekompletne.
- Do oferty należy załączyć (wymagany skan dokumentów po podpisaniu przez osoby uprawnione do reprezentowania oferenta zgodnie z KRS lub innym dokumentem potwierdzającym status prawny oferenta i umocowanie osób ich reprezentujących):
1) w przypadku, gdy oferent nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym – kopię aktualnego wyciągu z innego rejestru lub ewidencji, ewentualnie inny dokument potwierdzający status prawny oferenta. Odpis musi być zgodny ze stanem faktycznym i prawnym, niezależnie od tego, kiedy został wydany;
2) w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji oferentów składających ofertę niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta(-ów);
3) kopię umowy lub statutu spółki - w przypadku gdy oferent jest spółką prawa handlowego, o której mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
4) w przypadku rozpoczęcia procedury zmiany zarządu/władz/sposobu reprezentacji oferenta – uchwałę dot. zmian/wyboru nowo wybranych osób oraz kserokopię wniosku dot. zmian złożonego do KRS/właściwego rejestru.
- Do oferty można załączyć:
1) dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie lekarza/lekarzy weterynarii,
2) rekomendacje i opinie określające zakres i sposób prowadzenia działalności objętej przedmiotem konkursu udzielone przez inne podmioty,
3) dokumenty potwierdzające doświadczenie w zakresie realizacji podobnych zadań publicznych z uwzględnieniem rzetelności i terminowości w rozliczaniu otrzymanych na ten cel środków.
- 4. 1. Udzielona dotacja na realizację zadania określonego w § 1 niniejszego załącznika będzie miała formę powierzenia wykonywania tego zadania.
- Złożenie oferty nie zobowiązuje do przyznania dotacji.
- Złożona oferta nie może być zbieżna pod względem tematyki, zakresu bądź terminu realizacji zadania z inną ofertą złożoną przez tego samego oferenta w tym samym postępowaniu konkursowym. W takim przypadku oferta/oferty złożone w terminie późniejszym podlegają odrzuceniu.
- Dotacja nie może być wykorzystana na: koszty stałe podmiotów, w tym wynagrodzenia osobowe i utrzymanie biura nie związane bezpośrednio z realizacją zadania; pokrycie strat i długów.
- W otwartym konkursie ofert nie może zostać wybrana więcej niż jedna oferta.
- Z podmiotem, którego oferta zostanie wybrana, Miasto zawrze umowę, której wzór stanowi załącznik Nr 3 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
- Termin ponoszenia wydatków na realizację zadania ze środków pochodzących z dotacji ustala się od dnia podpisania umowy, o której mowa w ust. 6.
- Dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów zadania. Zwiększenie kosztów może nastąpić maksymalnie o 20%, natomiast zmniejszenie kosztów w dowolnej wysokości.
- Oferent zobowiązany jest do składania sprawozdań w wersji elektronicznej i papierowej z realizacji zadania publicznego wg. wzoru stanowiącego Załącznik nr 5 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
- W trakcie realizacji zadania oferent jest zobowiązany do realizacji zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zapewniając dostępność architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną osobom ze szczególnymi potrzebami na poziomie minimalnych wymagań, określonych w art. 6-7 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).
- 5. 1. Komisja dokonuje oceny ofert zgodnie z § 12 ust. 9 załącznika do uchwały Rady Miasta Kielce Nr LXXXIV/1656/2023 z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie uchwalenia Programu współpracy Miasta Kielce z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2024, w terminie 14 dni od dnia, w którym upłynął termin składania ofert, przyznając punkty według następujących kryteriów:
1) Zgodność zaplanowanych w ofercie działań z treścią ogłoszenia o otwartym konkursie ofert - skala ocen 0-15 pkt,
2) Adekwatność kosztów realizacji zadania w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania - skala ocen 0-10 pkt,
3) Liczebność grupy odbiorców zadania - skala ocen 0-10 pkt,
4) Zasoby kadrowe oferenta oraz kwalifikacje osób, przy udziale których oferent będzie realizował zadanie - skala ocen 0-10 pkt,
5) Doświadczenie w zakresie realizacji podobnych zadań publicznych z uwzględnieniem rzetelności i terminowości w rozliczaniu otrzymanych na ten cel środków – skala ocen 0-10 pkt,
6) Rekomendacje i opinie udzielone przez inne podmioty - skala ocen 0-5 pkt.
- Nie przyznaje się dotacji na zadania wynikające z ofert, które uzyskały poniżej 25 pkt.
- Opinie wiążące zapadają przy obecności minimum 3 członków Komisji.
- Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Prezydent Miasta Kielce w terminie 14 dni kalendarzowych od daty, o której mowa w ust. 1 i zamieszcza ją w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kielce pod adresem internetowym: https://bipum.kielce.eu/, na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce www.kielce.eu, na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta Kielce Rynek 1 i ul. Strycharska 6.
- 6. 1. Organizacje pozarządowe lub podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zainteresowane udziałem w niniejszym otwartym konkursie ofert, rejestrują się w generatorze wniosków Witkac.pl znajdującym się pod adresem www.witkac.pl tworząc Konto Wnioskodawcy.
- Założone Konto Wnioskodawcy służy do sporządzania i przesyłania ofert, aneksów i sprawozdań za pośrednictwem generatora wniosków Witkac.pl
- Instrukcja zakładania Konta Wnioskodawcy oraz składania ofert za pośrednictwem generatora wniosków Witkac.pl dostępna jest na stronie internetowej www.witkac.pl w zakładce „Pomoc”.
- Oferty wraz z załącznikami należy złożyć za pośrednictwem generatora wniosków Witkac.pl wybierając nabór na odpowiednie zadanie, w nieprzekraczalnym terminie 22 dni kalendarzowych, od dnia ukazania się ogłoszenia o otwartym konkursie ofert, do godziny 23:59:59
- Ofertę wraz z potwierdzeniem jej złożenia należy wydrukować z generatora wniosków Witkac.pl i wraz z oryginałami załączników dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce, 25-659 Kielce, ul. Strycharska 6, pok. 306 do godz. 15.00 - w zamkniętej kopercie - z oznaczeniem nazwy i adresu podmiotu składającego ofertę oraz nazwy zadania.
- Wydrukowana oferta musi być czytelnie podpisana przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych w imieniu oferenta.
- Termin dostarczenia ofert, wydrukowanych z generatora wniosków Witkac.pl, złożonych osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego upływa w nieprzekraczalnym terminie trzech dni roboczych od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 4. UWAGA Decyduje wyłącznie data wpływu do Urzędu Miasta Kielce.
- Wszelkie wyjaśnienia dotyczące konkursu można uzyskać w godz. 800 -1500 pod numerem telefonu 41 367 66 85.
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu