Bezdomne psy i koty

Informacje dotyczące postępowania z bezdomnymi zwierzętami.

Psy błąkające po terenie miasta często mają swoich właścicieli, a pojawiające  się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. Jeżeli właściciel zwierzęcia jest znany, należy powiadomić Straż Miejską lub Policję. Właściciel może wtedy zostać pouczony lub może otrzymać mandat karny za brak sprawowania odpowiedniej kontroli nad zwierzęciem.  W przypadku gdy właściciel  psa nie  jest znany, zwierzę  można zgłosić do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach (w godzinach 8:00 – 16:00 pod numerem telefonu: 41-361-67-24, w godzinach od 16:00 do 8:00 pod numerem telefonu: 517 666 545), na Policję – tel. 997 lub 112 lub na  Straż Miejską pod numerem telefonu: 998.

Przy zgłoszeniu należy podać dokładne miejsce przebywania zwierzęcia oraz podać dane do kontaktu, które mogą być pomocne w prowadzonej procedurze wyłapania zwierzęcia. Osoba zgłaszająca powinna udzielić jak najwięcej informacji oraz odpowiedzieć na pytania osoby przyjmującej zgłoszenie. Wymagane jest również podanie danych osobowych.
Po przyjęciu zgłoszenia Schronisko podejmie działania zmierzające do ustalenia właściciela bądź opiekuna zwierzęcia. W przypadku braku możliwości ustalenia właściciela zwierzęcia, zwierzę zostanie odłowione i dostarczone do Schroniska.

W przypadku znalezienia rannego, chorego lub niesamodzielnego kota (małe kocię, bez matki), należy zgłosić zwierzę do Schroniska. Przed zgłoszeniem zwierzęcia do Schroniska, należy upewnić się, czy zwierzę nie jest kotem wychodzącym, właścicielskim.

Do Schroniska nie należy zgłaszać zdrowych kotów wolno żyjących. Kot wolno żyjący zazwyczaj (choć nie zawsze) unika towarzystwa człowieka, nie podchodzi. Koty zagubione, właścicielskie zazwyczaj szukają pomocy człowieka. Schronisko przyjmuje koty wolno żyjące tylko w przypadku kiedy zwierzę jest chore lub po wypadku. Po wyleczeniu takiego kota zostaje on wypuszczony z powrotem na miejsce bytowania.

W przypadku wątpliwości czy pytań prosimy o kontakt telefoniczny ze Schroniskiem, w godzinach od 8:00 do 16:00.

Osoba odpowiedzialna za treść:
Aneta Boroń - Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej I Środowiska
Redaktor:
Kazimierz Bielny
Osoba publikująca:
Kazimierz Bielny
Data utworzenia:
27-12-2021
Data publikacji:
27-12-2021 11:34
Data aktualizacji:
25-01-2023 12:11
UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2022 r. dostępne są na stronie www.bip.kielce.eu
Go to top