Taizhou jest utworzoną w 1994 r. dynamicznie rozwijającą się aglomeracją położoną w środkowej części wybrzeża Morza Wschodniochińskiego w prowincji Zhejiang.

Kontakt pomiędzy Taizhou i Kielcami nawiązany został za pośrednictwem Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng, która zainicjowała dotychczas wymianę kulturalną, naukową i sportową pomiędzy miastami.  

Polska, jako ważny partner handlowy Taizhou, w 2009 roku utrzymywała poziom handlu eksportowego i importowego z Taizhou na poziomie 145.26 miliona USD. W 2010 roku 609 firm z Taizhou eksportowało produkty do Polski, takie jak krany, zawory, motocykle, meble, części samochodowe, wyroby miedziane, pompy wodne czy oświetlenie. Dzięki prostym procedurom aplikacyjnym dla inwestycji zagranicznych, miasto skutecznie współzawodniczy na rynku inwestycji.

Współpraca oparta jest na podstawie Umowy o ustanowieniu partnerskiej współpracy podpisanej w dniu 11 października 2016 r. pomiędzy Burmistrzem Taizhou  - panem Zhang Bing, a Prezydentem Kielc – Wojciechem Lubawskim.

Wymiana odbywa się przede wszystkim w obszarze edukacji, kultury i sztuki.